Nazar boncuğu şeytanın simgesidir

Son filmi ‘Dabbe Bir Cin Vakası’nda ‘nazar boncuğu’nun tehlikeli bir tılsım olduğunu savunan yönetmen Hasan Karacadağ: “Nazar boncuğu şeytanın simgesidir. Onu koruma amaçlı takan kişi de şeytan ve cinlerle anlaşma yapmıştır” diyor.

Yönetmen Hasan Karacadağ’ın ‘Dabbe’ serisinin son filmi ‘Dabbe-Bir Cin Vakası’ filmi vizyona girdiği ilk hafta 140 bin kişi tarafından izlendi. Türk korku sinemasının başarılı örneklerinden olan film; izleyenlerde şok etkisi yaratıyor ve nazar boncuğunun tehlikeli bir tılsım olduğunu savunuyor. Çoğu kültürlerde ve dinlerde, kötülüklerden korunmak için güçlü bir tılsım olarak kabul edilen nazar boncuğu, Türkiye’de de ‘kem gözlere’ karşı korunmak için kullanılıyor.

GÖZLE HİPNOZ EDİYOR
Karacadağ ise ‘Dabbe-Bir Cin Vakası’nın izleyicide yarattığı şoku anlamak için öncelikle inanç sistemini sorgulamak gerektiğine inanıyor. Yönetmen şöyle konuşuyor: “Nazar ve büyü İslamiyet’e göre haktır. Bilim de artık bunu kabul etmiştir. Psikokinezi denilen; bakışlardan yayılan zararlı elektromanyetik dalgaların insan ve hayvanlar üzerinde etkili olduğu deneysel olarak kanıtlanmıştır. Bazı hayvanların; gözleriyle avlarını hipnoz ederek zayıflattığı, ardından saldırıya geçtiği net olarak gözlemlenmiştir. Aynı durum insanlar için de geçerlidir. Hz. Muhammed de hadislerinde hem insanların, hem de cinlerin nazar (göz) değdirebildiklerini söylüyor. Ancak bunu önlemek için vücuda takılan herhangi bir obje ve tılsımın işi daha da kötüleştireceğini yine hadislerinde anlatıyor.” Eski Mısır ve Babil’de ‘nazar’a inanıldığını anlatan Hasan Karacadağ; özellikle o dönemlerdeki yazıtlarda, nazar boncuğunun simgesi ‘tek göz’ün şeytanla ilgili olduğunu belirtti. Babil’de insanların tapındığı 5’ler tanrısı Hamsa’nın (Fatıma’nın eli olarak bilinir) da nazar boncuğunun çıkış noktası olduğunu söyleyen Karacadağ şu tespitte bulundu: “Nazar boncuğundaki tek göz; cini yani şeytanın bakışını temsil etmektedir. Bu durumda nazar boncuğunu koruma amaçlı takan herkes şeytan ve cinlerle anlaşma yapmıştır diyebiliriz.” Yönetmen nazar boncuğu takanları da şöyle uyardı: “Nazar boncuğu takanların bir an önce onlardan kurtulması ve yok etmesi gerekmektedir.

DİYANET: CAİZ DEĞİL
Tüm tedavi ve korunma yöntem ve sebeplerine başvurduktan sonra sonucu yüce Allah’tan beklemek İslam inancının gereğidir. İslam’da nihai etkiyi Allah’tan başkasına atfeden tutum, davranış ve inanışlar yasaklanmıştır. Bu sebeple nazar boncuğu ve benzeri şeylerin; bunlardan medet ummak amacıyla takılması caiz değildir. Bu tür davranışlarda bulunanlar hakkında Rasûlüllah (s.a.s.) “Kim nazarlık takarsa Allah onun işini tamama erdirmesin” (Ahmet b. Hanbel, Müsned, IV, 154) buyurmuştur. Diğer bir hadiste ise nazarlık takan ve nazarlığa koruyucu etki atfeden kimsenin Allah’a ortak koşmuş olacağı ifade edilmiştir (Ahmed b. Hanbel, Müsned, IV, 156). Nazardan korunmak için böyle hurafeleri terk edip Hz. Peygamber’in öğrettiği duaları yapmak gerekir.

2015-10-13 16-58-20 Altın Kolye Ucu - Google Chrome

GERÇEKLER İNSANLARA AÇIKLANMALI
“Filmde; Ceyda T.’nin yaşadığı gerçek olayları anlattım. Onun nazar boncuğu ve büyü ile olan ilgisini izleyenler dehşete düşüyor. Çünkü nazar boncuğunun gerçek yüzünü bu filmde görüyorlar ve birbirlerine anlatıyorlar. Bir çeşit tapınılan put konumunda olduğunu anladıkları anda da boncuktan kurtuluyorlar. Bu konu tartışılmalı ve insanlardan gizlenen bu gerçek açıklanmalı.”
“Kuran’a göre nazardan korunmanın yolu Nas, Felak ve Ayetel Kürsi ayetlerinin okunmasıdır. Geri kalan her şey insanı nazardan korumak yerine durumu daha da kötüleştirir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V) bu konuyla ilgili olarak ‘Nazar haktır. Kader ile yarışan bir şey olsaydı, kaderi değiştirirdi’ demiştir.”
2015-10-13 16-59-55 Horus un Gözü Zirkon Taşlı Gümüş Yüzük Gümüş Kolye Bileklik Yüzük ve Küpeler - Google Chrome
ASTROLOG FİLİZ ÖZKOL
Puta tapmakla bir

Dinimizde nazar boncuğu taşımak puta tapmakla aynı ayarda. Putperestliği çağrıştırıyor. Aynen güneşe tapmak, aya tapmak gibi. Son dönemde bazı taşların insanlara enerji verdiği yolundaki inançlar da yanlış. Örneğin kuartz taşı gibi. Ama nazar duası okumak, yanında taşımak insanı negatif enerjiden korur.

KAYNAK: http://www.sabah.com.tr/gunaydin/magazin/2012/08/27/nazar-boncugu-seytanin-simgesidir

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*